Aanimator blog

کپی به چه منظور

 کپی به چه منظور

 

متاسفانه به تازگی دیده شده که بازی کاراگاه علوی به صورت اینترنتی در حال فروش است اما تاسف برانگیزتر از این آن است که هنوز ساخت بازی کاراگاه علوی به پایان نرسیده . آیا این گونه ای دیگراز حمایت بازی های ایرانی است . خود جای بسی سوال است . که خود مصرف کنندگان به آن باید پاسخ دهند . همانگونه که میداند ورود بازی های کپی خارجی با قیمتهای بسیار نازل در بازار کشور ضربه بسیار بزرگ برای صنعت نوپا و تازه به رشد کشورمان ایران است . که سازندگان را مجبور به آن میکند که محصولات خود را که هزینه های هنگفتی برای ساخت آنان کردن به قیمت های بسیار پایین در بازار کشور به فروش برسانند . بازارهای خارج که نیز دردسترس نیستند . پس چگونه خواهان پیشرفت این صنعت در کشورمان باشیم . اینجاست که نام حمایت مصرف کنندگان به زبان می آید . مصرف کننده با حمایت خود از محصولات ایرانی باعث می شد که سازنده بتواند گوشه ای از هزینه های خود را بازیابد . اما تمامی مشکلات یک طرف و کپی کردن محصول نیز طرف دیگر داستان این تراژدی ایست . متاسفانه کپی کنندگان آنچنان بیرحمانه با فروش بازی های کرک شده خارجی عمل میکنند که حتی از بازی های ساخت داخل نیز نمی خواهند بی نصیب باشند . همکنون نیز این تراژدی دردناک برای بازی کاراگاه علوی در حال شکل گیریست . سازنده این بازی که به صورت زیبایی نسخه آزمایشی را برای دوستاران بازی های رایانه ای بر روی اینترنت به اشتراک گذاشته اکنون لحضات بسیار سختی را می گذراند . هزینه های بالای ساخت بازی یک طرف و زیاد شدن زمان ساخت طرف دیگر , این دو کم نبود اکنون فروش نسخه های آزمایشی در اینترنت به عنوان نسخه اصلی خود مشکلات را برای سازنده دو چندان کرده است . آیا این آخر کار است . شکست یک پروژه و سقوط سازنده . همه این های اتفاق خواهد افتاد مگر حمایت بی دریغ مصرف کنندگان . برای نشان دادن حمایت به سازنده این بازی در نظرسنجی قرار گرفته برروی وبلاگ سازنده شرکت کنید و به سازنده نشان دهید که او را در این راه تنها نخواهید گذاشت . لازم به ذکر است که این نوع کلاه برداری همراه با شماره مجوز جعلی بر روی سایت ها فروش اینترنتی قرار داده شده . در ابتدا تصمیم گرفته شده که به تمامی علاقه مندان بازی کاراگاه علوی برسانیم که این بازی بعد از پایان ساخت در اینترنت فقط از طریق سایت سازنده به فروش میرسد و تمامی حق تکپیر این اثر متعلق به شرکت تعاونی اندیشه وران کرج است و هیچ شرکت , ارگان و یا گروهی اجازه تکثیر آن را ندارد . بنا به ایجاد درک بهتر خوانندگان از حق قانون تکثیر در زیر مطالبی از این قانون آوردیم .

قانون کپی رایت

کپی رایت نوعی حفاظت قانونی آثار می توانند علمی و ادبی و هنری باشند .این قانون شامل هر نوع عرضه ای از آثار می باشدو به صاحب اثر اجازه می دهد که از حقوق انحصاری (به این معنی که فقط شامل صاحب اثر است و نه افرادی که به نحوی به اثر دسترسی دارند)که شامل تکثیر و اقتباس در شیوه بیان نو است استفاده کند.

clip_image002

سمبل کپی رایت

قانون کپی رایت چه می گوید؟
کپی رایت نوعی حفاظت قانونی آثار می توانند علمی و ادبی و هنری باشند .این قانون شامل هر نوع عرضه ای از آثار می باشدو به صاحب اثر اجازه می دهد که از حقوق انحصاری (به این معنی که فقط شامل صاحب اثر است و نه افرادی که به نحوی به اثر دسترسی دارند)که شامل تکثیر و اقتباس در شیوه بیان نو است استفاده کند.
● قانون کپی رایت از چه زمانی آغاز میشود ؟
قانون کپی رایت از زمانی که اثری به وجود می آید

کپی رایت چیست؟
کپی رایت نوعی حفظت قانونی از آثار چاپ شده و چاپ نشده ادبی ،علمی و هنری است . این آثار به هر صورت که عرضه شده باشند ،در حالی که اداری ماهیتی قابل درک باشند-یعنی دسده ،شنیده یا لمس شوند ،شامل این حمایت خواهند بود .اگر این اثر یک مقاله ،نمایشنامه ،ترانه ،یک حرکت جدید ،کد Htmlیا گرافیک کامپیوتری باشد که قابل ثبت بر کاغذ،نوار کاست ،cdیا هازد درایو کامپیوتر باشد هم فشامل قانون کپی رایت می شود .قانون کپی رایت به خالق اثر اجازه می دهد تا از حقوق انحصاری تکثیر اقتباس در شیوه بیان نو (مانند فیلم تبدیل کردن یک رمان )،پخش و نمایش عمومی اثر استفاده کند. انحصاری به این معنا است که تنها خالق اثر ،نه کسی که به نحوی به اثر دسترسی دارد ،می تواند از اسن حقوق استفاده کند.

● چه زمانی کپی رایت یک اثر به پایان می رسد.؟
گاهی اوقات در یک ثبت کپی رایت به چند تاریخ بر می خوریم برای مثال “;”Copyright ۱۹۹۸,۱۹۹۹ john smith از انجای که یک خالق اثر در طول زمان کار خود را تصیح ،تکمیل یا دوباره نویسی می کند ،تمام تاریخهای ثبت شد.زمان خلق اثر را در دوره های مختلف مشخص می کنند و نشان دهنده زمان پایان گرفتن کپی رایت نیسنتد.
تاریخ انقضای کپی رایت براساس پیمان برن،حداقل شامل طول حیات خالق آن و ۵۰ سال پس از مرگ او است . این مقدار زمان شامل تمام کشور های عضو در پیمان برن میشود و هر کشور می تواند زمان بیشتری برای اجرا قابل اجرا بودن کپی رایت قاءل شود اما این زمان نمیتواند از مقدار تعیین شده در پیمان کمتر باشد.گاهی اوقات در طی یک وصیت رسمی حقوق یک اثر بازماندگان صاحب آن تعلق میگردکه البته به تایید رسمس رسیده باشد
● کپی رایت در اینترنت
بر خلاف یک طرز فکر عمومی که همه میپنداند اینترنت یک فضای عمومی است .پس بر داشت مطالب آن ازاد است ،انچه در اینترنت می بینم تنها در صورتی قابل کپی کردن می باشد که دولتی بوده مانند سفارت خانه ها و دانشگاه ها و …. یا تاریخ کپی رایت گذشته باشد و یا صاحب وب گاه حقوق خود را لغو و یا واگذار کرده باشد

تصاویر گرافیکی که در سایتها با عنوان free یا رایگان عرضه میشوند جزو اموال عمومی نیستند شما میتوانید از این تصاویر به طور رایگان استفاده نمایید اما “صاحب”ان به شمار نخواهید امد. در واقع شما در صورتی که با شرایط صاحب آن به شمار نخواهید آمد . واقع شما در صورتی می توانید از آنها استفاده کنید که با شرایطصاحب آن موافقت کنید برای مثال اگر صاحب اثر خواسته باشد که “در تصویر دخل و تصرف نکنید”یا:فقط در homepageشخصی خود از آن استفاده کنید”حتما این کار را انجام دهید.همین مساله در مورد تصاویر لینکی و نشانه ها هم صدق میکند.”

alavi.aanimator.com : سایت بازی کاراگاه علوی

     blog.aanimator.com : وبلاگ سازنده

تعداد ۷ نظر به کپی به چه منظور

 1. avatar احمد می‌گه:

  سلام

  بابا ایول فقط بگید بازی حدودا کی منتشر میشه

  ضمنا من شمارو لینک کردم خوشحال می شم من رو هم لینک کنید

 2. avatar ُمحمد می‌گه:

  سلام

  بازی به نظر خوبی میاد فقط یه خورده کم روش کار شده مثلا اونجایی که میره تو انبار اصلا مشخص نیس کجا باید کلیک کنه، پیچیدگی به این نمی گن، طرف میفهمه که باید برق رو وصل کنه کافی بود فقط یه فیوز میذاشتید نه این که انبردست و سیم چین و سیم قرمز و آبی و … بگذارید و بازیکن رو گیج کنید. در آخر هم مثل من تو انبار روی هر جایی بشه کلیک کنی ببینی چیز تازه گیرش میاد یا نه بعد هم چیزی پیدا نمی کنی بیخیال بازی میشی، فقط میگه نمیشه اینو نمیتئونی اینجا استفاده کنی! این که نمیشه یه راهنمایی چیزی اون ساعته هم بی مزه است که نشون میده کجا باید کلیک کنی. باید طوری باشه که یه دامنه ای رو برای کلیک کردن روی اشیا در نظر بگیره یا حداقل حالت دست عوض بشه و مشخص باشه که اینجا یه چیزی هست و طرف باید بگرده، به نظر میاد میخواستید سختش کنید ولی خیلی ی مزه شده.

 3. avatar فاطمه زهرا می‌گه:

  من نسخه اولش را دارم ولی نمی دونم چی جوری بقیه نسخه هارو بگیرم لطفابگویید

 4. avatar MEYSAM می‌گه:

  هرچه زودتر نسخه کاملشوبذارین بازی قشنگی بود ممنون

 5. avatar محمّد حسن می‌گه:

  سلام، ببخشید کی نسخه اصلی کارآگاه علوی منتشر می شه من خیلی از این بازی خوشم اومده.

نظری بنویسید