Aanimator blog

نقد و بررسی بازی کارآگاه علوی

 نقد و بررسی بازی کارآگاه علوی

 این روزها بسیاری از بازی ها را از روی فیلم ها و سریال ها میسازند.البته این موضوع می تواند هم خوب باشد و هم بد. اگر نگاهی به بازی ساخته شده کارآگاه علوی بیندازیم می توانیم بدون اقراق این را بیان کنیم که صنعت بازی سازی در ایران و بازی های ساخته شده از روی سریالها و فیلم و … پیشرفت چشمگیری داشته که این افتخاری برای میهن ماست. بیشتر شما با شخصیت کارآگاه علوی آشنایی دارید که بی شک یک کارآگاه خوبی بود . سریال کارآگاه علوی چند سال پیش از شبکه ی یک سیما پخش شده است و حالا بازی این سریال مشهور و پر بیننده ساخته شده و علاقه مندان به این سریال می توانند بازی را به صورت رایگاه از سایت “کارآگاه علوی” دانلود کنند. بازی کارآگاه علوی سبکی زیبا دارد که درصنعت گیم به آن “ادونچر یا ماجرایی” میگویند. باید گفت که سازندگان این بازی سنگ تمام گذاشته اند , البته بازی دارای کم و کاستی هایی هم هست اما با وجود داستانی زیبا این مشکلات و کاستی ها کمتر دیده می شوند. بازی کارآگاه علوی که یک بازی است که حاکی از داستان قتل زن انگلیسی تبار است که همسر روسی دارد. شما در این بازی به نقش کارآگاه علوی پای به میدان می گذارید و به دنبال کشف اثار جرم هستید تا در نهایت قاتل را بیابید . البته در این راه به موانعی برمی خورید از جمله حل معما ها و صحبت با دیگران و پیدا کردن اثار و لوازم که قاتل با آن سرو کار داشته .متنی که در ادامه می خوانید مربوط به معرفی خصوصیات و امکانات و نقدی بر این بازی ایرانی است.

1

داستان بازی زیباست !
معمولا بازی هایی که از روی فیلم ها و سریال ها ساخته می شوند از داستان خوبی برخوردار هستند . زیرا سازندگان باید از بازی ای که میسازند اطمینان داشته باشند که بازی ای که ساخته اند بتواند گیمرها را به طرف خودش جلب کند. در ادامه به داستان این بازی میپردازیم : سال ۱۳۰۳ تهران پایتخت ایران در آن زمان ایران با حکومت شاهنشاهی اداره می‌شد . البته می‌توان گفت که اتباع خارجی نقش بسزایی در تصمیمات حکومتی داشتند . اتباعی همچون انگلیسی و روسی در بدست آوردن منافع خود با یکدیگر در رقابت بودند و از هیچ حیله و ترفندی برای برتری برابر یکدیگر نمی هراسیدند . در شمال تهران یکی از این خانواده‌ها بود که در یک باغ زندگی می‌کرد . که به باغ خانم روژان معروف بود او یکی از اتباع انگلیسی بود که بسیار ثروتمند بود و نفوذ زیادی در دربار شاهنشاهی ایران داشت . اما خانم روژان نیمه شب آذر ۱۳۰۳ به طرز فجیعی به قتل می‌رسد . قتل در مهمان خانه به طوری صورت گرفته که خدمه ، آقای روژان و دوست او آقای یلدران خبردار نشده اند. به دلیل اهمیت داشتن این موضوع ، از سوی مقامات بالا کارآگاه علوی برای رسیدگی به این پرونده انتخاب می‌شود تا مجرم را پیدا کند .( زنی می میرد و شما باید قاتل را پیدا کنید) ¸ خود خود شما هم که نه ¸می شوید دست راست کاراگاه علوی و می روید به کوچه پس کوچه های تهران هشتاد سال پیش و معماها را حل می کنید . همه اینها میسر می شود اگر اهل بازی کامپیوتری باشید . به گفته آقای امام جمعه سازندهی این بازی رایانه ای برای جلو گیری از یکنواختی بازی و خستگی کاربر ¸ لوکیشن های متعددی در این بازی وجود دارد ¸ کاراگاه علوی از خانه ای فرار می کند ¸ به خانه همسایه می رود ¸ به هتل روسها سر می کشد ¸ به مسافرت می رود و شمال تا جنوب کشور را زیرورو می کند تا قاتل را پیدا کند. (( به همین دلیل است که می گویم در این بازی از جنون کشتن خبری نیست ¸ در عوض کاربر دچار جنون یافتن سر نخ می شود . ))

2

بازی کارآگاه علوی با همکاری “سیما فیلم”
سایت خبری سیمافیلم/ سید رضا صائمی : برای اولین بار در ایران از یک سریال معروف ایرانی یعنی ” کارآگاه علوی ” بازی رایانه ای طراحی و ساخته می شود . تولید این مجموعه اگرچه در حوزه ساخت بازی های رایانه ای و انیمیشن سازی ایران ، تجربه ای تازه و مفید است و می توان آن را به خاطر رشد این صنعت در کشور به فال نیک گرفت ؛ اما تولید این بازی ، تنها به این موضوع ختم نمی شود و نتایج آن در ابعاد دیگری نیز تعمیم می یابد که مهم ترین نتیجه آن معرفی و بازتولید هنر و سینمای ایران در قالب این بازی هاست که از مدیوم و ابزاری جانبی و البته مستقل و هویتمند در بسط فرهنگی و جغرافیایی سینمای ایران بهره می برد. در دنیای رسانه ای شده امروز ، فرهنگ سازی از تکنیک ها و ابزارهای مختلفی برای جذب افکار عمومی استفاده می کنند که در این میان تکنولوژی های تصویری و بصری بیش از همه مورد توجه قرار گرفته و دامنه مخاطبان آن گسترده تر است. اگر بازی های رایانه ای را به دلیل وجود تصویر و سویه های بصری آن در ذیل ابزارهای ارتباطی و رسانه ای قرار دهیم ، امروزه سهم زیادی از دنیای تصویر و رسانه را باید به آن اختصاص داد ؛ چرا که به رقیبی سرسخت برای تلویزیون و سینما بدل شده است.  دامنه و نفوذ این بازی ها حتی از دنیای کودک و نوجوان هم عبور کرده و بزرگسالان  رانیز مجذوب خود ساخته است. لذا در دنیای دیجیتال و جهان تصویری امروز نمی توان از تاثیرات این بازی ها در امان بود به ویژه این که این بازی ها در خدمت دولت ها و بازی های سیاسی هم قرار گرفته و از قدرت آنها در جهت اهداف سیاسی – فرهنگی سیاستمداران استفاده می شود.

alavi_1

نسخه ی آزمایشی با نسخه ی اصلی تفاوت بسیاری دارد !
اگر نسخه ی آزمایشی این بازی را دانلود و بازی کرده اید و اگر از بازی خوشتان نیامد پیشنهاد می کنم یک بار دیگر وقت بگذارید و نسخه ی کامل را دانلود کنید زیرا نسخه ی کامل تقیرات زیادی را نسبت به نسخه ی آزمایشی آن دارد . از نکات تغییر یافته در بازی می تواند به طراحی بهتر شخصیت ها مخصوصا کارآگاه علوی که در نسخه ی آزمایشی اصلا شبیه به آقای نجفی “بازیگر نقش اصلی کارآگاه علوی” نمی ماند اما با همکاری سیما فیلم شخصیت کارآگاه بسیار زیباتر طراحی شده است و می توان گفت که شباهت بسیاری به آقای نجفی دارد. timerاز قابلیت جدیدی که میتوان به آن اشاره کرد . افزودن یک تایمر برای نشان دادن نقاط قابل جستجو در بازی است که بازی کننده می تواند با آن قسمت های قابل جستجو را نمایان کند . این تایمر به صورت زمانی بوده است و هرگاه زمان شما تمام بشود این قابلیت به حالت غیر استفاده در می آید و بازی کننده نمی تواند از آن استفاده نماید.از دیگر قابلیت های جدید می توان به پازل های متعددی که در طول مسیر بازی تعبیه شده است اشاره کرده در این ویرایش اصلاحات گرافیکی انجام شده و گرافیک بازی به مراتب بهتر از نسخه قبلی آن است . اما به گفته سازنده آن در نسخه کامل بازی ، باز هم بر کیفیت گرافیکی آن افزوده خواهد شد .

alavi_4

نکته قابل توجه در این ویرایش داشتن صدای کارکتر ها در آن است و سازنده با استفاده از دوبلرهای حرفه ای در ساخت آن سخن می گوید . شود همچنین حرکاتی در جهت زیبائی به کارکتر کاراگاه علوی ایجاد شده تا به زیبائی و گیرائی بازی بیفزاید. با این همه تغییرات جدید در بازی می توان گفت که یک نسخه ی دیگر از بازی تولید و ساخته شده است .از نکات دیگر می توان همچون استفاده از دفترچه یادداشت برای کارآگاه علوی و تابلو وقایع در اتاق کارآگاه علوی استفاده شده تا سرنخ ها و مکاتبات خود را در آنجا درج نماید . در نسخه کامل هنگام برداشتن اشیا دیالوگ هایی برای کارآگاه علوی در نظر گرفته شده و نیز هنگام قرار گرفتن نوک موس بروی اشیا در داخل نوار ابزار پایین صفحه اسم اشیا درج میشود و با چپ کلیک دیالوگ هایی درباره آن گفته می شود . دیگر قابلیت اضافه شدن نقشه است که کارآگاه با خود به همراه دارد که هرگاه به جایی رفت موقعیت خود را در آن ببیند . قابلیت دیگر تغییر نشانه گر موس در هنگام قرار گرفتن در محل های جستجو و قابل استفاده است .

گرافیک بازی در هر نسخه بهتر خواهد شد ؟
اگر به صنعت بازی سازی در ایران نگاهی بیندازیم می بینیم که این صنعت بسیار جوان است و در حال حاضر مراحل پیشین این صنعت در ایران طی می شود. اگر نگاهی به این بازی بیندازین شاهد گرافیک نسبتا خوبی هستید البته این در تصاویر منتشر شده از بازی دیده نمی شود و باید خود بازی را بازی کنید . بازی با موتور ساخته شده توسط آقایان امام جمعه طراحی شده است و باز هم لازم به ذکر است که این یک پیشرفت دیگر در ایران است .

alavi_2

کارآگاه علوی و ۴۱ زبان دنیا !
با استقبال بیش از حد گیمر های کشور های گوناگون که تا حالا بیش از ۲۵ کشور این بازی را دانلود کرده اند سایت به ۴۰ زبان روز دنیا طراحی شده است. این طراحی بعد از چندین شبانه روز کار بی وقفه سازندگان این بازی بلاخره سایت بازی کاراگاه علوی از تک زبان بودن به بیش از ۴۰ زبان دنیا طراحی شد . به گفته ی آقای امام جمعه این تصمیم وقتی صورت گرفت که شاهد این بودیم که بازدید کنندگان سایت از کشور های دیگر هم بوده اند . البته یکی دیگر از مواردی که از سوی سازنده گان اعلام شد این بود که در نسخه ی بعدی سعی بر این است که بازی را هم به زبان های دیگر ترجمه کنیم تا گیمر های دیگر هم بتوانند این بازی را به راحتی بازی کنند.

صداگذاری بازی بسیار خوب نیست .
با وجود این که دوبلرهای خوبی برای دوبله کردن این بازی به کارگرفته شده است  بازهم ضعف ضبط صدا و صداگذاری مشکلی اساسی دارد. اما باز هم باید به این بسنده کرد زیرا در نسخه ی اول اصلا این صداگذاری ها معلوم نبود که یک دیالوگ گفته شده برای چه کسی بوده است. و یکی دیگر از خصوصیات بد بازی این است که حالبات صورت و حرکت لب ها در بازی دیده نمی شود مخصوصا وقتی که کارآگاه درحال پرسوجو کردن و بازجویی است و فقط می تواند شاهد به بالا و پایین شدن سر کارآگاه بود.

alavi_3

حداقل سیستم مورد نیاز برای اجرای این بازی.
Windows 98SE/Me/2000/XP,SP2))
– DirectX 9
– CPU Pentium III / AMD Athlon 1 GHz, 256 MB RAM
– NVidia GeForce / ATI Radeon 128MB , compatible with DirectX 8.1 better DirectX 9
– Sound card compatible with DirectX 8.1 better DirectX 9
– DVD-ROM Drive, Keyboard, Mouse and Speakers

منبع :stargamez.info

تعداد ۱۰ نظر به نقد و بررسی بازی کارآگاه علوی

 1. avatar Heska می‌گه:

  باسلام

  من امیدوارم هرچه زودتر بازی ساخته شود

  فقط چند مطلب رو میخواستم بگم

  در نسخه جدید آزمایشی این بازی یه مشکلی دارد

  اون هم اینه که وقتی به کمدی میرسی دونه دونه باید طبقه ها رو بگردی و این باعث خسته شدن گیمر میشه و باعث نارضایتی امیدوارم مشکل حل شه

  من دوستدارم وقتی این بازی منتشر میشود فقط داستان قتل خانوم روژان نباشد و مراحل زیادی و معما های زیادی داشته باشد

  به امید اینکه بازی هرچه زودتر بیاید

 2. avatar بهزاد می‌گه:

  نسخه ی سوم کاراگاه علوی کی منشر میشه ما منتظریم هااااااا

 3. avatar melika می‌گه:

  سلام مهربونم….

  مثل ماهی زنده

  مثل سبزه زیبا

  مثل سمنو شیرین

  مثل سنبل خوشبو

  مثل سیب خوش رنگ

  و مثل سکه با ارزش باشید

  سال نو مبارک

  آرزومند آرزوهایتان….[گل]

 4. avatar مهران می‌گه:

  با سلام بازی جالبی هستش مثل بازی Fenimore filmore Westerner عالیه ولی می خواستم یه سوال بپرسم بازی کی میاد و اگه دانلودی هستش لطفا لینک دانلود رو برام بفرستین به امید موفقیت

  ایرانیان بازی ساز موفق باشین …

 5. avatar man می‌گه:

  khob salam chejori niskheye 2 ro begiram?

  chejori kolesho begiram:D

 6. avatar مسعود می‌گه:

  با سلام اگه نسخه ی کامل تمام شد حتما از تلوزیون خبر بدید که ما متوجه بشیم کاملش اومده یا نه

  چون تو بعضی سایتا فرئش نسخه ی کامل رو گذاشتن

  متشکرم

 7. avatar omid می‌گه:

  سلام. بازی و داستانش زیباست و جذاب. فقط اگر ممکنه بگید که از چه نرم افزاری برای ساخت این بازی استفاده شده؟

  ممنون.

 8. avatar رض سوری می‌گه:

  سلام نسخه ی من اونجا تموم میشه که می خواد سوارماشین بشه وبره وبعد دپیام میده که به این وبلاگ بیایم وازانتشارجدیدش مطلع بشیم اگه نسخه من ناکامل آدرس منبع کاملش رو یا ایمیل کنید یا دراینجا پاسخ بدین ممنونم.

 9. avatar مرجان می‌گه:

  نسخه اصلی از کجای سایت دانلود کنیم منون برام بفرسید

نظری بنویسید