Aanimator blog

جنون یافتن سرنخ

 جنون یافتن سرنخ

زنی می میرد و شما باید قاتل را پیدا کنید ¸ خود خود شما هم که نه ¸می شوید دست راست کاراگاه علوی و می روید به کوچه پس کوچه های تهران هشتاد سال پیش و معماها را حل می کنید . همه اینها میسر می شود اگر اهل بازی کامپیوتری باشید . مدتی است نسخه آزمایشی بازی کاراگاه علوی برای آشنایی دوستاران بازی های کامپیوتری روی سایت های گوناگون قرار گرفته و گویا مورد پسند علاقه مندان هم واقع شده است . نسخه اصلی ۲۳مهر ماه رونمایی می شود  اما سازندگان آن کمی دست نگه می دارند تا دانش آموزان و داشجویان که مدتی از درس و مشق دور بوده اند ¸ دوباره به آن عادت کنند و بعد نسخه نهایی به بازار ارایه شود تا در بحبوحه آغاز سال جدید تحصیلی گم نشود.

امیر هوشنگ امام جمعه که همراه برادرش ¸ بازی کاراگاه علوی را طراحی کرده است ¸ وقتی دومین قسمت سری جدید این مجموعه تلویزیونی را دید به فکر ساخت بازی بر اساس آن افتاد : (( یکی از بازی های پر فروش و قابل توجه سالهای اخیر در حوزه بازی های معمایی بازی شرلوک هولمز است . بعد از تماشای دومین قسمت از سری جدید سریال کاراگاه علوی ¸ به این فکر افتادم بر اساس این سریال بازی بسازم . ))

کار او انیمیشن است و برادرش علی امام جمعه برنامه نویس ¸ آنها با همکاری یکدیگر کمتر از یک سال پیش کار را شروع کردند و بهمن امسال نسخه آزمایشی را در سایت اختصاصی بازی کاراگاه علوی قرار دادند ¸ البته پیش از آن از سیما فیلم خواستند مجوز استفاده از نام کاراگاه علوی را صادرکند:

(( فروردین ماه امسال نامه درخواست را به سیما فیلم فرستادیم و اردیبهشت مجوز صادر شد . بعد از آن بود که نسخه آزمایشی را برای دانلود رایگان روی شبکه اینترنت قرار دادیم تا هم از میزان استقبال علاقمندان به بازی های کامپیوتری آشنا شویم ¸ هم با استفاده از نظر کاربران مشکلات بازی و کمبودهایش را برطرف کنیم ))

به گفته او ظرف کمتر از بیست روز ¸ بدون تبلیغ ¸ بازی در همه سایتهای بازی های ایرانی قرار گرفت و کاربران زیادی در باره آن نظر دادند: (( میزان مراجعه به سایت به حدی بود که مجبور شدم سه بارهاست را تغییر دهم تا توان ارایه خدمات را به کاربران داشته باشد . )) این بازی از نوع بازیهای ماجراجویانه و معمایی است و افراد بالای چهارده سال می توانند با آن سرگرم شوند : (( بازی نیازمند تفکر پیدا کردن راه حل های گوناگون است ¸ بازی بازمدام باید دنبال سرنخ های جدید بگردد و به مرحله دیگر برود ¸ یعنی از آن نوع بازی هایی نیست که اسلحه ای در اختیار شخصیت اصلی بازی بگذارد و او بدون فکر کردن ¸ تنها با کشتن دشمنان و استفاده از مهارت سرعت ¸ هر مرحله را پشت سر بگذارد )) . امام جمعه این خاصیت را بر آمده از خاصیت سینما و ماهیت داستانی آن می داند : (( این جاست که بهره گیری از یک اثر سینمایی معما گونه وراز آمیز خود را نشان می دهد . همانطور که شخصیت کاراگاه علوی جست وجوگر است ¸ کاربر هم باید با استفاده از هوش و ذکاوت خود دنبال سرنخ ها باشد ¸ جایی باید با دو سوزن قفل را باز کند و جایی دیگر برای پیدا کردن راه حل ابتدا باید دلیل اتصالی برق و نحوه رفع خاموشی را پیدا کند به این جهت است که میگویم کاربر مدام باید فکر کند ¸ چون تفنگی ندارد که دیوانه وار شلیک کند یا با تبر به در و دیوار بکوبد )) .

اما شخصیتی که در نسخه آزمایشی این بازی به عنوان کارآگاه علوی معرفی می شود ¸شباهتی به احمد نجفی ¸بازیگری که نقش این کارآگاه باهوش را بازی می کند ¸ ندارد . امام جمعه در این باره می گوید: (( از آنجا که ساخت بازی را بدون حمایت دولتی و رسمی به طور شخصی آغاز کردیم ¸مرجع کافی و دقیقی برای ساخت چهره شخصیت های بازی در اختیار نداشتیم و طراحی چهره با استفاده از چند عکس بی کیفیت که از کاراگاه علوی در سایتهای گوناگون پیدا کردیم ¸صورت گرفت . اما حالا که با سیما فیلم در ارتباط هستیم ¸تعدادی عکس بزرگ و با کیفیت از چهره ها خواسته ایم تا طراحی چهره جایگزین شود . ))

به این دلیل که بازی تا کنون چهار هزار بار دانلود شده و کاربرانی از ۵۲ کشور دنیا برای دانلود آن اقدام کرده اند.

هر چند این بازی با الهام از یکی از قسمتهای این مجموعه تهیه و ساخته شده است¸اما کل بازی که حداقل چندین ساعت یک نفر را سرگرم می کند ¸ به داستان و لوکیشن های همان یک قسمت محدود نمی شود . به گفته امام جمعه برای جلو گیری از یکنواختی بازی و خستگی کاربر ¸ لوکیشن های متعددی در این بازی وجود دارد ¸ کاراگاه علوی از خانه ای فرار می کند ¸ به خانه همسایه می رود ¸ به هتل روسها سر می کشد ¸ به مسافرت می رود و شمال تا جنوب کشور را زیرورو می کند برای یافتن قاتل: (( به همین دلیل است که می گویم در این بازی از جنون کشتن خبری نیست ¸ در عوض کاربر دچار جنون یافتن سر نخ می شود . ))

منبع : ماهنامه سینما پویا

تعداد ۷ نظر به جنون یافتن سرنخ

 1. avatar كيوان می‌گه:

  با سلام .بازیشما خیلی جزابه.ولی ای کاش نسخه اصلی بود یا بگید کجا میتونم پیدا کنم.مرسی خیلی دوست دارم این بازی را تا انتها برم

 2. avatar مهدی می‌گه:

  نسخه اصلش کی میاد؟

 3. avatar arman می‌گه:

  میشه به ایمیلم بفرستید که نسخه اصلی این بازی کی منتشر میشه؟

 4. avatar ali می‌گه:

  man hamishe bazi haye iranio dos dashtam makhsosan bazi hayi be in sabk ro motmaen bashin man say mikonam chandin noskhe aslesho bekharam hamonjori ke hamishe az bazi hayi mes mirmahna va garshasp chandin nikhe kharidam .va omid varam ke bazi sazi dar keshvare ma niz be yek sanate por ronagh tabdil beshe shayad natonim mesle sherkat haye ubisft EA va activision bashim ama hamin ke yek bazi irani ra be jaye yek bazi khareji bazi mikonim ehsas khoubi dard ba tashkor az shouma va hamkaranetan

  movafagh bashid

 5. avatar احمد می‌گه:

  به نظر بازی جزابی میاد منتظر نسخه اصی بازی هستیم

 6. avatar هاست ویندوز می‌گه:

  بسیار عالی!

  سپاسگزارم بابت زحماتی که میکشید و مطالبی که در سایت قرار میدید.

نظری بنویسید